سه شنبه , آبان ۳۰ ۱۳۹۶
خانه / اخبار / خط و نشان ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای قاچاقیان دانه درشت ایران

خط و نشان ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای قاچاقیان دانه درشت ایران

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سخنان مهم رهبرانقلاب درباره پدیده قاچاق، اولویت این ستاد در سال۹۶ را برخورد با قاچاق سازمان یافته عنوان و جزییاتی از این اولویت را تشریح کرد.

حبیب الله حقیقی درخصوص سخنان مهم رهبر انقلاب مبنی بر مبارزه جدی با قاچاق کلان کالا درکشور اظهار داشت: سربازان ولایت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستگاه های عضو با لبیک به فرمان مقام معظم رهبری با تلاش مضاعف و برنامه ریزی هوشمندانه در سال ۹۶ ضمن تداوم اولویت برخورد با قاچاق کلان و سازمان یافته به گونه‌ای عمل خواهند کرد که نیازی به برخورد در سطح عرضه نباشد.

وی با اشاره به دغدغه رهبر انقلاب در زمینه برخورد با برخی خرده فروشان در بازار گفت: معتقد هستیم که مبارزه با قاچاق یک فرایند است که سرمنشاء آن مبادی ورودی است که باید از همان جا جلوی قاچاق گرفته شود و اجازه توزیع در سطح عرضه داده نشود و اتخاذ رفتار قانونی و پرهیز از عرضه کالای قاچاق توسط واحدهای صنفی را وظیفه شرعی و قانونی متصدیان واحدهای صنفی و نظارت بر این بخش از فرآیند مبارزه را متوجه اتاق های اصناف و اتحادیه‌های صنفی می‌دانیم و قطعاً نقش اصلی و کارآمد بر عهده عموم مردم است تا با عمل به منویات معظم له و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و خرید کالاهای داخلی به نتیجه بخش بودن تلاش فرزندان خود در دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کمک کنند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ان شاالله سال ۹۶ تمامی اقدامات هماهنگ تر از گذشته به سمت تحقق منویات رهبری و رفع دغدغه ایشان خواهد بود.

حقیقی با اشاره به کاهش حجم قاچاق از طریق مبادی رسمی در نتیجه ایجاد و بهره برداری از سامانه‌های الکترونیکی کنترل و نظارت در گمرکات اجرایی و مبادی رسمی کشور بیان کرد: پیش بینی‌های لازم صورت گرفته تا مبادی ورود کالا به تعداد بیشتری از دستگاه‌های ایکس ری و حتی پیش رفته تر به گاماری مجهز شوند تا دیگر هیچ بهانه‌ای برای ورود کانتینری قاچاق کالا به کشور نباشد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سفارش ساخت دستگاه ایکس ری برای اسکن کامیون‌های حامل بار در حال حرکت خبر داد و گفت: در سال گذشته یکی از این دستگاه‌ها توسط یکی از مراکز دانش بیان مرتبط با وزارت دفاع ساخته و مرحله آزمایشی آن طی شده و سفارش برای ساخت تعداد لازم داده شده است.

وی نقش مبارزه با قاچاق در تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را مهم ارزیابی کرد و افزود: رابطه معنا داری بین قاچاق کالا و بیکاری وجود دارد قاچاق کالا موجب بیکاری می شود، برخی از همین افراد بیکار به دلیل نداشتن درامد به سمت قاچاق کالا می روند، وقتی این اتفاق افتاد بیکاری مضاعف می‌شود لذا علاج رونق تولید و رفع بیکاری مبارزه فراگیر، گسترده، و همه جانبه با قاچاق کالا است.

حقیقی وظیفه مردم در رونق تولید مهم برشمرد و گفت: رونق تولید و تولید شغل داری ابعاد مختلف و به عبارت دیگر چند ضلعی است که مهتمرین ضلع آن مردم هستند که می‌توانند با مصرف کالای داخلی هم به رونق تولید کمک کنند هم به تولید فرصت‌‌های شغلی و هم در مبارزه نرم با قاچاق کالا یعنی کاهش تقاضا گام موثری بردارند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به افزایش حجم کشفیات کالاهای قاچاق در سال گذشته عنوان کرد: این افزایش حجم کشفیات نتیجه افزایش توان و بکارگیری ابزارها و امکانات بیشتر دستگاه‌های عضو ستاد از جمله نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات است که مبارزه با قاچاق کالا را هدفمند کرده است.

وی به موضوع آمار قاچاق کالا هم اشاره کرد و ادامه داد: آمار در مسائل و موضوعات آشکار هم ممکن است داری ضریب خطا باشد چه برسد به موضوع قاچاق کالا که عملی خلاف و مجرمانه است و پنهانی انجام می‌شود که برای این گونه فعالیت‌های زیرزمینی روش های علمی مرسوم دنیا بکار گرفته شده و آمار سال ۹۴ حدود ۱۵ میلیارد دلار برآورد شده و در حال جمع بندی داده‌ها ی آمار حجم قاچاق سالانه برای سال ۱۳۹۵ هستیم که البته در یک برآورد اولیه پیش بینی می‌شود به حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیارد دلار برسد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

رسیدگی به جرایم انتخاباتی از وظایف قوه قضاییه

محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه وظیفه قوه قضاییه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.