پنجشنبه , آذر ۲ ۱۳۹۶
خانه / اخبار / وظایف کلیدی اعضای شورای شهر با لحاظ بیماری‌های مزمن تهران

وظایف کلیدی اعضای شورای شهر با لحاظ بیماری‌های مزمن تهران

مرحله مقدماتی ماراتن ورود به شوراهای شهر، با ثبت‌نام سه گروه نامزد انتخاباتی آغاز شد. وضعیت «پایتخت» و به تبع، سایر شهرهای بزرگ ایجاب می‌کند ترکیب جدید پارلمان‌های محلی که از ماحصل انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر شکل می‌گیرد، باید ۱۰ ماموریت فوری برای درمان مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن شهرها در دستور کار قرار دهد. ناتوانی مدیریت شهری در چاره‌جویی برای ترافیک و آلودگی هوا و همچنین برخی رانت‌ها و اقدامات نامتعارف، از انفعال و خلأ نظارت شورای شهر نشات می‌گیرد. فهرست ماموریت‌ها می‌تواند ملاک رای‌دهندگان برای محک کاندیداها باشد.

مرحله مقدماتی ماراتن انتخابات پارلمان محلی پایتخت با ثبت نام ۳ هزار نفر آغاز شده است. انتخاباتی که اگرچه پنجمین دوره خود را تجربه می‌کند اما به دلیل دو تفاوت عمده از آن به‌عنوان یکی از دشوارترین دوره انتخابات عمر شوراها تعبیر می‌شود. صاحبنظران و استادان دانشگاه معتقدند: کارنامه عملکرد بحث برانگیز چهار دوره فعالیت پارلمان محلی پایتخت از یکسو و به «نقطه جوش» رسیدن مشکلات عدیده مجموعه کلان‌شهر تهران که منجر به کاهش سطح کیفیت زندگی برای شهروندان شده‌است از سوی دیگر، دور پنجم انتخابات شورای شهر تهران را در مرحله‌ای حساس قرار داده است. مطابق با اصل ۱۰۰ قانون اساسی اداره امور هر شهر از طریق همکاری مردم و با نظارت شورایی به نام شورای شهر باید صورت گیرد. جست و جو در لابه‌لای متون قانون نشان می‌دهد نظارت بر قبل، حین و بعد از اجرای ماموریت‌های شش‌گانه شهرداری، وضع مقررات، هماهنگی مدیریت ملی و محلی، رفع تبعیض و جلوگیری از نابرابری و جلب مشارکت مردم از طریق شورایاری‌ها پنج محور اصلی وظایف تعریف شده برای شورا‌های شهر است. با این وجود تجربه ۱۶ ساله تشکیل شورای شهر حاکی از آن است که جایگاه شورای شهر طی تمامی سال‌های گذشته به گونه‌ای نبوده که ناظر بر تمامی فعالیت‌های امور شهری باشد. به این معنا که در اغلب موارد نه تنها حل مسائل شهری از طریق تعامل و کدخدامنشی پیش رفته است، بلکه شورای شهر به جای آنکه به‌عنوان نهاد ناظر بر عملکرد شهرداری عمل کند به نهادی برای حل و فصل مشکلات شهرداری بدل شده است.

اگرچه این انتظار وجود داشت که این روند با افزایش کرسی‌های ساختمان بهشت در چهارمین دوره از ۱۵ نفر به ۳۱ نفر متوقف شود و شورا در جایگاه اصلی نظارتی خود قرار گیرد، اما عملا صحن پارلمان محلی به محل جدال سیاسی بدل شد. از دیدگاه کارشناسان و صاحبنظران حوزه شهری اگر در مرحله مقدماتی پنجمین دوره انتخابات پارلمان محلی پایتخت که از هفته دوم سال جاری با ثبت نام چند هزار نفر آغاز شده مسیر و مقصد اصلی این ماراتن یعنی شناسایی مشکلات شهر تهران، ارائه راهکارهای موثر و پیگیری و نظارت بر اجرای راهکارها به خوبی از سوی نامزدهای ورود به شورای شهر تهران و شهروندان درک شود یک نفع دو سویه در پایان دوره حضور اعضای جدید در مجموعه مدیریت شهری نصیب شهر تهران خواهد شد. به این معنا که از یکسو افرادی به‌عنوان اعضا به پارلمان‌های محلی وارد می‌شوند که از صلاحیت حداکثری نسبت به سایر نامزدها برخوردارند و از سوی دیگر شهر برای چهار سال آینده به گونه‌ای اداره می‌شود که شهروندان رضایت حداکثری نسبت به دوره‌های قبل پیدا خواهند کرد. به گفته کارشناسان شهری مرحله اول این ماراتن با برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورای شهر در ۲۹ اردیبهشت‌ماه(۴۴ روز دیگر) به پایان می‌رسد و مرحله اصلی آن یعنی ورود اعضای جدید به شورای شهر و در اختیار گرفتن مدیریت بالادستی اداره شهر آغاز می‌شود.

شورای اسلامی شهر تهران

اعضای شورای شهر تهران

مصوبات شورای شهر تهران

انتخابات شورای شهر تهران

شورای شهر چیست

شورای شهراصفهان

اعضای ورزشی شورای شهر تهران

شورای شهرمشهد

شرایط شورای شهر

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

رسیدگی به جرایم انتخاباتی از وظایف قوه قضاییه

محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه وظیفه قوه قضاییه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.