سه شنبه , آبان ۳۰ ۱۳۹۶
خانه / فرهنگی اجتماعی / همایش ملی اقتصادمقاومتی و توسعه روستایی

همایش ملی اقتصادمقاومتی و توسعه روستایی

همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی صبح امروز – شنبه – با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری و جمعی از روستائیان ، عشایر و کارآفرینان فعال آغاز به کار کرد.

در این مراسم سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری گزارشی از عملکرد حوزه توسعه روستایی ارایه می کند.
همچنین دراین مراسم که وزیر کشور و جمعی از مقامات و مسوولان کشوری حضور دارند از تعدادی کارآفرینان و دهیاران تقدیر و از کتاب کارآفرینان روستایی و سند توسعه روستایی رونمایی می شود.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سه دهیار منتخب و سه کارآفرین منتخب از سخنرانان همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی هستند.
دولت یازدهم تلاش داشته در جهت حرکت به سمت کشاورزی صنعتی و توسعه صنایع کوچک و متوسط در روستاها گام بردارد و در این راستا حراست از روستاها، حفظ فرهنگی روستاها و تولید در روستا و جلوگیری از مهاجرت از جمله موضوعات مورد تاکید دولتمردان بوده است .
این در حالی است که سال گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی از رهبر معظم انقلاب اسلامی درخواست کرد تا از منابع صندوق توسعه ملی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه و آبادانی بخش های مختلف روستاها اختصاص یابد.
افزایش تولید محصولات کشاورزی در طول چهارسال گذشته و دستیابی به خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم به معنای حرکت روستاها ‏در مسیر تولید و حرکت به سمت توسعه کشاورزی و اقتصادی به شمار می رود.
از طرفی بهبود شرایط بهداشتی و درمانی، امکاناتی نظیر آب، برق، ارتباطات و بازسازی مسکن ‏روستایی به معنای آن است که دولت در حد توان همه امکانات خود را برای توسعه روستاهای کشور و بهبود ‏شرایط زندگی عشایر به کار گرفته است.‏

دولت یازدهم واشتغال روستایی
دولت یازدهم تا پایان سال گذشته ۱۳۵ هزار و ۶۳۶ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی اجرایی انجام داده ‏و در کنار آن ۲۱ هزار و ۹۸۸ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی فرعی نیز احداث می شود،اجرای این طرح‌ها، ‏‏۷۰ هزار اشتغال برای روستاییان ایجاد می کند.‏

دولت یازدهم و آبرسانی روستایی
دولت تدبیر و امید تأمین آب شرب روستایی را یک وظیفه ملی ‏دانسته ویک هزار و ۵۰۰ مجتمع آبرسانی را برای ۱۹ هزار روستا در دست اجرا قرار داده که در سال گذشته نیز ۸۱۱ مجتمع آبرسانی را برای ۱۵ هزار و ۴۰ روستا در دست اقدام قرار داد.

دولت یازدهم و برق رسانی روستایی
اقدامات دولت یازدهم در زمینه برق‌رسانی به روستاها نیز قابل تامل بوده بطوری که از سال ۹۲ و آغاز دولت ‏یازدهم تا شهریور ۹۵، ۱۶۶۱ روستا برق‌دار شدند و در سال گذشته در مجموع با اقدامات انجام شده ۵۶ هزار و ۶۳۳ روستای کشور برق‌دارشد.‏

دولت یازدهم و گازرسانی روستایی
در ‏خرداد سال ۹۲ مجموعاً ۱۴ هزار و ۳۲۹ روستا از گاز برخوردار بود که تا پایان شهریور سال گذشته ۲۱ هزار ‏و ۲۷۳ روستا گازدار شدند و دولت تلاش خود را در جهت برخورداری ۲۴ هزار روستا از نعمت گاز ادامه داد .

دولت یازدهم و بهداشت و سلامت روستاها
در سال ۹۳ و ۹۴، فعالیت یک هزار و ۹۸۶ خانه بهداشت در روستاها آغاز شده و از دی ماه سال ‏گذشته نیز احداث ۳۳۶ مرکز بهداشتی روستایی آغاز گردید و حدود شش هزار و ۸۵۱ پزشک عمومی و بیش ‏از پنج هزار ماما، در روستاها برای تأمین سلامت روستایی مستقر هستند .
در زمینه خدمات بهداشتی روستایی در سال ۹۲، حدود ۴۵۰ میلیارد تومان ‏اعتبار وجود داشت و این اعتبار در سال ۹۵ به حدود ۳ هزار میلیارد تومان یعنی بیش از ۶ برابر افزایش یافته ‏است و اقدامات مذکور در این راستا است که روستائیان بتوانند از رفاه مناسب برخوردار بوده و دغدغه سلامت، آموزش ‏فرزندان خود، ارتباط با شهرها و جهان و توسعه کشاورزی با آبیاری نوین نداشته باشند.

دولت یازدهم و خدمات ارتباطی والکترونیکی روستاها
در سال ۹۲ و ۹۳، یک هزار و ۵۰۰ روستا تحت پوشش تلفن ثابت قرار داشتند و این ‏میزان در سال ۹۳ و ۹۴، به یک هزار و ۷۰۰ روستا رسید وتلاش دولت در جهت برخورداری روستاهای بالای ۲۰ خانوار ادامه دارد.
همچنین تا پایان سال ۹۵، حدود ۲۵هزار روستا از ‏خدمات الکترونیکی و اینترنت پرسرعت برخوردار شدند.‏
با توجه به این که براساس آمارجمعیت روستایی کمتر از ۳۰ درصد است و این به ‏معنای ادامه مهاجرت روستاها به شهرها می باشد دولت یازدهم در دوره چهارساله تلاش کرد تا با ارائه و گسترش بخش های مختلف خدمات بهداشتی، درمانی، ‏آموزشی و اداری در کنار توسعه دولت الکترونیک و اتصال شبکه‌های ‏ارتباطی، سفر روستایی به شهر را کمتر کند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز تبدیل شود

رییس فراکسیون امید تاکید کرد: نباید بحث انتخاب شهردار به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.