سه شنبه , بهمن ۳ ۱۳۹۶
خانه / اقتصادی / تاکید بر نقش آفرینی همگانی برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی

تاکید بر نقش آفرینی همگانی برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی اولویت اصلی کشور محسوب می شود که تحقق آن نیاز به نقش آفرینی همه بخش ها دارد و تصور اینکه دولت به تنهایی در این اصل مهم مسئولیت دارد، نمی تواند کمکی به تحقق این مطالبه همگانی داشته باشد.

مقام معظم رهبری در آغاز سال ۹۶ با تاکید دوباره بر اصل اقتصاد مقاومتی، همه نیروها را بر رونق تولید و ایجاد اشتغال هدایت کردند و یکی از الزامات تحقق این خواسته اساسی حضور همه نیروها در صحنه و احساس مسئولیت تک تک بخش ها است.
بخش های مختلف در قوای سه گانه و بخش خصوصی هر کدام در اقتصاد کشور نقشی دارند و در صورتی که نقش آفرینان این عرصه به درستی به وظایف خود عمل کنند و در کنار یکدیگر هم افزایی داشته باشند، این نیاز کشور به طور قطع تحقق می یابد.
دولت یازدهم در سال ۹۵ که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده بود، گام های بزرگی برای تحقق این اصل برداشت و نزدیک به ۷۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد و اقدامات موفقیت آمیزی در زمینه رونق تولید انجام داد که امسال نیز با تداوم این مسیر خود را برای دستیابی به اقتصادی پویا و پایدار متعهد کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری نیز بارها تاکید کرده که برنامه‌ریزی و تلاش بیشتر برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از اولویت های اصلی دولت یازدهم است.
روحانی کاستن از آسیب‌پذیری اقتصاد و توانمند کردن آن برای مقاومت در شرایط سخت را از اصول اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهارداشت: یکی از بخش‌های مهم و مورد تأکید در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تعامل سازنده با دنیاست و مسیر دولت یازدهم از خرداد ۹۲ اقتصاد مقاومتی بوده و هست.
رییس‌ جمهور کاهش اتکاء بودجه به درآمدهای نفتی، افزایش صادرات غیرنفتی و تراز مثبت صادرات نسبت به واردات، کاهش تورم، ایجاد ثبات اقتصادی، افزایش صادرات و تقویت اعتماد ملی با عمل به وعده‌ها را جزو سیاست‌های دولت یازدهم دانست و گفت: عمده این‌ها نکاتی است که درچارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته‌اند.
دولت در این مسیر به تعامل و نقش آفرینی دیگر بخش ها در کشور از جمله بخش خصوصی نیاز دارد و احساس مسئولیت همگانی در این خصوص زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد رونق تولید و ایجاد اشتغال را فراهم می آورد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری نیز با تاکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی همه باید در صحنه بوده و احساس مسئولیت کنند، گفت: قرار نیست که یک عده فقط پاسخگو و عده دیگری پرسشگر باشند.
وی خاطرنشان کرد که هر کس باید از خود سوال کند که برای اقتصاد مقاومتی که مهمترین اولویت کشور است چه اقدامی انجام داده و تمام قوای سه گانه، بخش خصوصی و همه و همه باید از خود سوال کنند که برای اجرای اقتصاد مقاومتی چه کمکی کرده اند.
معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت که به جای آنکه به طور دائم از دیگران بپرسیم که برای اقتصاد مقاومتی چه کرده اند، باید ببینیم که خودمان در این مسیر چه قدم هایی برداشته ایم و چه کمکی به اجرای اقتصاد مقاومتی کرده ایم.
همانطور که معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد مهمترین سیاستی که قادر است کشور را با سربلندی از چالش های پیش رو عبور دهد اقتصاد مقاومتی است، اما نباید تصور شود که این سیاست ها با سایر سیاست های اقتصادی متفاوت است. آنچه این سیاست ها را از سایر برنامه ها متمایز می کند اتفاق نظری است که اقتصاد دانان و مسئولین کشور درباره اجرای آن دارند.
اقتصاد مقاومتی چیزی جز سپردن امور اقتصاد به دست مردم نیست و در این زمینه بخش خصوصی می تواند میاندار باشد و با شناسایی توانمندی های تولیدی و کارآفرینی این بخش آن را در خدمت تحقق اقتصاد مقاومتی قرار دهد.
نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت نیز در این خصوص گفت که برای اجرایی کردن دقیق اقتصاد مقاومتی همه آحاد مردم و مسئولان بدون در نظر گرفتن سمت وسوهای سیاسی باید دست در دست یکدیگر بدهند و این امر مهم را محقق کنند.
استاندار البرز نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم در تولید و اشتغال، گفت: تمام تلاش دولت برای رونق اقتصاد کشور حمایت و پشتیبانی از بخش خصوصی بوده و برای رونق تولید و ایجاد اشتغال از همه ظرفیت های بهره خواهد برد.
سید حمید طهائی افزود: سال ۹۶، تلاش برای شکوفایی به ویژه در حوزه اقتصادی که عنان آن در دست فعالان اقتصادی است، با قوت و قدرتی روز افزون تداوم پیدا می کند.
استاندار البرز با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولیدو اشتغال، گفت: در دولت تدبیر و امید موضوع اقتصاد به عنوان مولفه ای بوده است که در نامیدن هر سال مورد توجه قرار گرفته، سال گذشته نیز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با مسئولیت معاون اول رییس جمهوری تشکیل و به دنبال آن در سطح استان ها نیز این مأموریت به صورت جدی آغاز شد و با تقسیم وظایف، برنامه ها بومی سازی و اجرایی شد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: سال قبل سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بود و بخش قابل توجهی از تکالیف استان البرز در اجرای راهبردها و وظایفی که در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با تشکیل جلسات هفتگی و حضور مدیران در واحدهای تولیدی و مشارکت و همکاری بانک ها به انجام رسید.
وی افزود: عملکرد یک ساله در این زمینه نشان از آن دارد که دولت با تعامل بخش های دیگر نظیر بخش خصوصی موفق عمل کرده است و این رویه در سال جدید برای رونق تولید و ایجاد اشتغال ادامه می یابد.
استاندار البرز گفت: دولت توانست بعد از سال ها سهم ایران را با ۳ میلیون بشکه نفت حدود ۳برابر از ذخایر مشترک برداشت کند.
وی در عین حال با تاکید بر اینکه سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی به ویژه تولید و اشتغال با تلاش همگانی و عزم ملی محقق می شود، گفت: تحقق سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری را منوط به تلاش همگانی و عزم ملی است.
طهائی با اعلام اینکه درصدد هستیم حوزه اشتغال و تولید بیش از گذشته فعال شود، افزود: برای این منظور از همه توان و ظرفیت ها استفاده می کنیم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

اهرم فشار آمریکا برای گشودن پرونده برجام‌های دیگر

محاسبه طرف آمریکایی بر اساس الگوی ادراک‌شده از «برجام» این است که ابزار تحریم، هر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.